Mini Stories

FAQPříjemPortálHledatRegistracePřihlášení

Share | 

Univerzita

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
Neige
Vůdce Země Moří

Poèet pøíspìvkù : 229
Reputatce : 3

PříspěvekPředmět: Univerzita   Tue Jun 05, 2012 7:49 pm

Ač se to nezdá i v této po většinu roku světlem zalité končině se nachází pár temných míst. Jedním z nich je první patro univerzity.
Tato pro město i celou zemi životně důležitá budova se nachází na západním pobřeží, ačkoliv velká její část vybíhá nad moře. Je to jedna z budov, které se neustále rozšiřují a to jak do šířky, tak do výšky. Nachází se zde ohromná knihovna včetně všech záznamů (vyjma těch, které jsou v rezidenci vůdce), jednotlivá výzkumná střediska a celkově je to centrum vzdělanosti a vědění celé Země moří. Horní patra budovy se časem tak rozrostla, že úplně zastínila ty dolní, kam si teď čas od času proto zajdou odpočinout od světla noví obyvatelé planety.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi
Nyx Thélia
Země Moří

Poèet pøíspìvkù : 54
Reputatce : 4

PříspěvekPředmět: Re: Univerzita   Sat Jun 09, 2012 5:26 pm

V místě, kde se kdysi nacházelo množství knih, jsem seděla za jedním ze stolků.
Ohromná knihovna byla přesunuta do vyšších pater a sál, ve kterém jsem byla, byl jedním z těch zastíněných a málo navštěvovaných míst. Zbylo tu pár starých knih, které nikdo nepotřeboval. Zeměpisné, legendy, ale i informace o fauně a flóře jiných planet. Seděla jsem s knihou legend naší země v jednom z výklenků, které byly kdysi plné knih. Stísněný prostor mi nevadil. Nejhůř mne budou trochu bolet záda. Na chvíli jsem zvedla hlavu a zadívala jsem se ke dveřím prostorného sálu, ale už přitom pohybu jsem otočila stránku a za chvíli už jsem se zase zahleděla do písmen.
Návrat nahoru Goto down
Nyx Thélia
Země Moří

PříspěvekPředmět: Re: Univerzita   Tue Jun 12, 2012 12:43 pm

Nakonec mne tu přece jen někdo objevil.
Zůstala jsem tu i na svůj vkus podivně dlouho, ale nevadilo mi to. Kolem sebe už jsem měla dvě knihy založené kousek za prostředkem. Na kolenou opřený poznámkový blog. Zapisovala jsem si pár zajímavých vět, nechtěla jsem je zapomenout. Sice jsem se občas přistihla, že jsem si pamatovala věci, jež jsem měla dávno zapomenout, ale stejně jsem si tohle raději zapsala. Prosté údaje o zemi, které za to stály.

Světlo, které sem dopadalo z blízkého okna, zmizelo.
Zastínil ho starší člověk, který mi hleděl na rameno. Ani jsem nevěděla jak, ocitla jsem se v místnosti hned o tři patra výš s perem v ruce a čistým papírem před sebou. Zaujal ho můj rukopis.
Peníze jsem potřebovala, to bylo jasné.
Matce by určitě pár květin z blízkého obchodu udělalo radost. A otec by potřeboval novou kravatu, pořád nosí stejnou. A já...
Na chvíli jsem se zamyslela nad tím, co bych vlastně potřebovala já.
Časem na to určitě přijdu...

Zadívala jsem se na písmena a pomalu začala přepisovat první.
Latinkou, což mi práci velmi usnadnilo. Ještě jsem vzhlédla a pohledem zamířila k muži kousek od sebe. Dělal stejnou práci jako já.
Snad omylem jsem přesně napodobila, jak seděl. Občas se mi to stávalo. Projev mé schopnosti, kterým jsem si sama nebyla jistá, jestli něco znamená nebo jestli je zvláštní napodobování jen rys mé povahy.
Ve stejnou chvíli jako on jsem si odhrnula z čela pramen vlasů a na chvíli jsem se setkala s jeho očima. To mě vyděsilo a během chvíle bylo napodobování pryč. Mírně se třesoucí ruku jsem nechala od vlasů klesnout na stůl a se soustředěným výrazem jsem se pustila do opisování. Už jsem od něj nechtěla vzhlížet.

První stránku jsem měla hotovou vcelku za chvíli.
Nebylo to nic těžkého. Přečetla jsem větu nebo dvě a pak jsem je přepsala. Další pohled na původní knihu, další psaní, další vzhlédnutí...
Ani jsem si nevšimla, kdy se setmělo.
Překvapeně jsem se protáhla. Opsala jsem třicet stránek a strávila jsem tam skoro celý den. Plus předtím část noci, po kterou jsem si při mdlém světle pouličních lamp četla. Obvykle jsem bývala rozumnější a že potřebuji spánek jsem uznala dřív než jsem začala zívat.
Nyní jsem si ale rychle dala dlaň před ústa, protože protáhlému zívnutí se nedalo zabránit. Prý to bylo proto, že měl mozek nedostatek kyslíku.

Vstala jsem a otevřela okno.
Na chvíli jsem zůstala stát u něj než se za mnou objevil muž, který mne předtím tak nějak naverboval. Otočila jsem se. Zeptal se, kolik jsem toho opsala. Po sdělení čísla odpočítal, kolik mám dostat zaplaceno. K této práci se dal zlákat málokdo a byla podle mého placená dost dobře.
Schovala jsem peníze do kapsy a rozloučila jsem se.
Určitě se ale ještě někdy vrátím. Opisováním knih se dá lehce přivydělat.
(+ 20 zlaťáků)

Seběhla jsem schody až do přízemí a vydala jsem se ulicemi pryč.

(Přesun)
Návrat nahoru Goto down
Nyx Thélia
Země Moří

PříspěvekPředmět: Re: Univerzita   Sun Aug 26, 2012 11:59 am

I dnes jsem se pustila do přepisování.
Trochu kapesného by potěšilo.
Dnes mi to ztížil fakt, že mi knihovník nepřinesl k přepisování to, co jsem dělala obvykle. Moje drobné, ale většinou bezchybné písmo, se zřejmě osvědčilo natolik, že jsem před sebe dostala nejtlustší knihu, jakou jsem zatím měla v rukou.
Tohle bude na dlouho.
Ještě větší překvapení mě čekalo, když jsem ji otočila na bok a zadívala jsem se na nápis. Tohle bylo poprvé, co jsem měla přepisovat knihu, která nebyla celá v latince. Znaky mi připomínali nějaký jazyk ze země, možná Ruštinu. Vtip byl v tom, že na jedné stránce byl překlad do našeho jazyka a na druhé originální verše azbukou.
Vskutku, verše...

Netrvalo dlouho a pustila jsem se opatrně do přepisování.
Azbuku jsem neznala, takže jsem si musela dávat pozor na každé písmenko, každou mezeru. Jakmile jsem dokončila první báseň Rusky, pustila jsem se do latinky a konečně jsem zjistila i obsah veršů.
Je to zvláštní. Kolika různými způsoby lidé ze Země dokážou vyjádřit slova. A kolik z nich ukrývá univerzitní knihovna?

...Po několika stránkách jsem s přepisováním přestala a knihu odložila. Inkoust přece jen musel zaschnout a cizí písmo mi prodlužovalo obvykle rychlé psaní. Několik hodin tak uteklo jako voda a já měla jen pět básní, deset stránek. Knihovník mě sice pochválil, ale na jeho výrazu bylo jasně vidět, že to stačit nebude. Pokud budu chtít kapesné, budu muset tuhle knihu přepsat celou. Určitě mi to dá ještě spoustu práce, ale verše byly překrásné a tak mi to ani nevadilo.
(+ 20 zlaťáků)
Jakmile jsem dostala zaslouženou odměnu, vydala jsem se směrem k domovu.

(Přesun)
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Univerzita   

Návrat nahoru Goto down

Univerzita
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Mini Stories :: SPAM :: Old topics :: Stará témata :: RPG TEXTOVÁ HRA KS :: MÍSTNOSTI PRO HRU :: Země Moří :: Hlavní město-
Přejdi na: